Bu arada önce şu uyarımızı okuyun, biz Akademide üstün zekalı olma ihtimali taşıyan çocuklara test uyguluyoruz. Bunun en önemli göstergelerinden biri öğretmen ve çevre yönlendirmesi. Diğeri de şu linkteki makalemizde yazan özelliklerin %70 inden fazlasını çocuğunuzda gözlemlemeniz.  Objektif olmaya çalışarak okuyun lütfen. Eğer tamam diyorsanız Akademide biz bu testi uyguluyoruz. Neden Akademide uygulatacağınızın cevabı şu linkte. Kim yapacak? işte onun cevabı da bu linkte. Kurulduğumuz günden beri -2012- onunla çalışıyoruz. Yani üstün zekalı çocuklarla iletişim konusunda da oldukça tecrübeli. Ayrıca o da bizim gibi üstün zekalı bir çocuk sahibi.

Acaba bir zeka testi çocuğumuzun zihinsel gelişimi hakkında bize neler söyleyebilir ? 

Tehditleri mi yoksa fırsatları mı ortaya çıkarır ?
Örneğin aşağıdaki testin sonuçlarına bakarsanız bu çocuğun dengeli bir yapıda olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Bu çocuk yaşıtlarına göre çok üstün bir performans gösteriyor.Ya diğerleri, hemen şöyle bir bakın.

Aşağıdaki teste bakınca da siz de hemen sıkıntıları görebiliyorsunuz değil mi? Mesela yargılaması nispeten düşük olan bu çocuğun çevresini anlamada sıkıntılar yaşabileceğini öngörebiliyor, sosyal uyumsuzluğun sebebini anlayabiliyoruz.  Küplerle desenin bu kadar yüksek olduğu bir teste arça birleştirmenin bu kadar düşük olması muhakkak araştırılmalı ki gelecekte yaşanabilecek sorunlar şimdiden çözümlenebilsin. Ayrıca görsel dikkat testi olan resim tamamlamada mutlaka araştırılmalı.

 Oldukça zeki bir çocuk, bu net aşağıdaki testte, fakat görsel dikkatte ciddi sıkıntılar yaşıyor. Evet bu çocukta yüksek potansiyelli tabii ki ama hepsi aynı profile sahip değil.

 Yine oldukça zeki bir çocuk fakat belli ki genel bilgi ve sözcük dağarcığı testleri diğer testlere göre bir hayli düşük. Yoğun kitap okuma ve evde kavramların konuşulduğu bir ortam şart.

Evet artık sizde rahatça görebiliyorsunuz değil mi? Aritmetikte sıkıntı var. Kesinlikle takip edilmeli.

 

 

Önemli not: Bu çocukların hepsi 130 puan ve üzerine sahip, fakat anlaşılacağı üzere her konuda yetenekli olmayabilirler ve desteklenmeleri gerekebilir.

 

Özer Engin Erciyes

Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi Kurucusu

 

 

Friday the 19th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates