Çocuklarımız büyürken onların kilo ve boylarını her ay ölçüp yaş grubunun ortalamalarına göre kontrol ediyoruz. Çünkü fark etmediğimiz, gözümüzden kaçan bir problem varsa bunu fark etmek ve önlem almak istiyoruz. Eğer boy veya kilosu geriden geliyorsa beslenmesine, uykusuna daha dikkat gösteriyor önlem alıyoruz.

                Aynı şekilde çocuklarımızın bilişsel gelişimlerini de yaş gruplarının düzeyine göre kontrol etmeli ve aksayan, gelecekte problem yaratabilecek noktalar varsa bunları erkenden fark edip önlem almalıyız. Ya da ileri bir gelişim varsa ihtiyaç duyduğu eğitim desteğini vermeliyiz.

                Elde edilen sonuçlar çocuğunuzun hayatında önemli bir etki bırakabilir. Bu sebeple zihinsel gelişim testleri uygulanırken ve raporlanırken çok özen gösterilmesi gereken testlerdir. Bu test sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından sertifikalandırılmış psikologlar tarafından yapılmalıdır.

                Testin düzgün uygulanması bol pratik gerektirir ve testörün çocuklarla iletişiminin olumlu olması mühimdir.

                Testin alt testlerinin her biri başka yeteneği/zeka türünü ölçer. Bu sayede çocuğunuzun yetenekleri hakkında analiz yapılabilir. Fakat genelde anne babaya sadece genel zeka puanı verilir ve analiz kısmıyla uğraşılmaz. Detaylar doğru değerlendirildiğinde ve analiz yapılması bilindiği zaman birçok farklı teşhisin konulmasında kullanılabilir ve sonuçlar eğitimsel önlemler almak ve destek vermek için kullanılabilir. Bu nedenle biz Akademi’de testin hemen sonrasında yüz yüze bir değerlendirme yapıyor, gerekli durumlarda üstün zekalılar öğretmeni ile beraber ailelerimize eğitsel yönlendirmeler yapıyoruz.

                Okul standart eğitim sisteminin tek düze eğitiminden tamamen etkilenmeden onların potansiyellerini görmek istiyoruz.  Bu nedenle zihinsel gelişim testlerinden en çok faydayı sağlayabilmemiz için 6-8 yaş arası idealdir. Daha sonraki yaşlarda yaşanan körelme nedeniyle doğru değerlendirmeler yapmak güçleşmektedir.

                Türkiye koşullarında öğrencilerin bireysel farklılıklarının fark edilmediği ya da sistem içerisinde geliştirilemediği bir ortamdayız. Zeka ve yeteneklerin mümkün olduğunca erken fark edilmesi ve çocuğunuzun doğru bir okula yönlendirilmesi ve eğitim ihtiyaçlarının belirlenip karşılanması çok önemli bir husustur. Çocuklarınıza yardımcı olabilmek için sizi Akademi’ye bekliyoruz.

 

Banu Erciyes

Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi Kurucusu

 

Bir WISC-R Zihinsel Gelişim Testi Raporu Bize Ne Söyleyebilir?

ZEKA TESTİ RANDEVU FORMU

 

Telefon: 0216 455 69 19

 

Sunday the 17th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates