Başlangıçta 1905 yılında Fransız hükümetinin okulla ve/veya okulda okutulan malzemeleri öğrenmeyle ilişkili sorunları olan çocukların belirlenmesi talimatıyla Alfred Binet tarafından (Theodore Stanford ile birlikte) hazırlanan, daha sonra da birçok kez farklı ülkelere ve yaş gruplarına uyarlanarak oldukça yaygın olarak kullanılan bir zekâ testi.


Bellek, mekansal ilişkiler, pratik muhakeme gibi yetileri ölçmeye yönelik olan bu test, sorunun nedenlerinden çok, yaş normlarını ve belli bir bireyin kendi yaş grubu normlarına uygun olup olmadığını belirlemeye yöneliktir.

Stanford-Binet testi bir sınıf dolusu öğreniciye kolayca uygulanabilen bir test değildir. Her test uzman kişiler tarafından bireysel olarak uygulanır. Bu test bir görüşmeye benzer. Küçük çocuklara uygulandığından yaklaşık 30 dakika, daha büyüklere uygulandığında bir veya bir buçuk saat sürer.

Standart uygulamaya,
deneğin beklenen zihinsel yaşının daha altındaki sorularla başlanır. Eğer denek bu sorularda başarısız olursa başarılı oluncaya kadar bir önceki düzeyler denenir. Başarılı olunan düzey deneğin temel yaşı olarak kabul edilir. Temel yaş belirlendikten sonra uygulayıcı daha yüksek düzeylere geçmeye başlar ve bu işlem denek testin kalan kısmında tümüyle başarısız oluncaya kadar sürer. Başarısız olunan düzeyde test sona erer.

Testin puanlanmasından sonra uygulayıcı, temel yaşın üzerindeki geçilen her testten alınan puanı o yaşa ekleyerek zeka yaşını bulur. Stanford-Binet testi çeşitli yaşlardan kişilere uygulanabilmekle beraber çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler için daha uygundur.

 

 

Sunday the 17th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates