EĞİTMEN:

Seda Acar (Mini Filozofi)
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu eğitim Merkezi Çocuklar için Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi
Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü
 

 

 ‘Çocuklar İçin Felsefe’ Nasıl Başladı? 

•1960’ların ortası: Matthew Lipman, Columbia Üniversitesi’nde felsefe profesörü. “Harry Stottlemeier’s Discovery” adlı bir felsefi hikaye kitabı yazmaya başlar. 


•1972: Montclair State Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Lipman, burada Ann Margaret Sharp ile tanışır ve çocuklara felsefe yapmayı öğretme vizyonunu paylaşırlar. 


•1974: Montclair State Üniversitesi’nde The Institute for the Advancement of Philosophy for Children (IAPC) adlı enstitüyü kurarlar. 


•1985: Lipman’ın başlattığı Çocuklar için Felsefe hareketi, Danimarka’da 20 ülkenin üyeliğiyle The International Council of Philosophical Inquiry with Children (ICPIC) konseyinin resmi açılışıyla büyür. 


•Bugün: Çocuklar için Felsefe hareketi, okul-öncesi eğitimden ortaöğretime kadar uzanan uluslararası bir ders programı haline gelmiştir. Yalnızca felsefe öğretimini değil, matematik, dil, sosyal bilimler, bilim gibi disiplinlerin öğretimini ve yurttaşlık eğitimi, şiddeti önleme ve cinsellik eğitimi gibi programların uygulamasını destekleyen bir yapı haline gelmiştir. İngiltere’de yaklaşık 3.000 okulda ders olarak uygulanmaktadır.

‘Soruşturan Topluluk’ Nedir?

Çocuklara felsefe yapmayı öğreten bir pedagoji. Çocuklara, felsefe tarihindeki “izm”leri tanıtmayı; felsefecilerin isimlerini, dönemlerini ya da kuramlarını öğretmeyi amaçlamaz. Yalnızca, çocukların dikkatli bir biçimde felsefi soruşturma yapmalarını amaçlar. Amaç, çocukların eleştirel, yaratıcı, işbirliğine dayalı ve özen gösteren düşünmenin ilk adımlarını atmalarını sağlamaktır. 


Nasıl?

Matthew Lipman’ın Soruşturan Topluluk Metodu ile yürütülen bir P4C (Philosophy for Children) oturumu temel olarak 5 adımdan oluşur:

- Çember: Çocuklar bir çember etrafında bir araya gelir. Herkesin birbirini görebileceği şekilde otururlar. Öğreten burada kolaylaştırıcı (facilitator) olarak yer alır. Yani her  şeyi bilen ve aktaran olarak değil, çocuklarla birlikte soruşturan olarak konumlanır.

- Uyaran: Düşünmeyi ateşleyecek bir hikaye, olay, güncel durum, müzik, video, oyuncak, nesne vb. bir şey.

Temel Sorun: Hikaye içerisindeki temel felsefi sorun.

Diyalog ve Soruşturma: Kolaylaştırıcı ve çocuklar uyaranla ortaya çıkan felsefi sorunu çeşitli yöntem ve teknikler kullanarak soruştururlar.

Değerlendirme

 

PROGRAM KAYIT BİLGİLERİ

Programa Başvuru Süreci ve Koşulları


Ülkemizde standardizasyonu yapılmış olan WISC-R ve Stanford Binet zeka testlerine göre 130 ve üzeri ya da WISC-4 zeka testlerinden 120 ve üzeri puan alarak üstün zeka grubuna giren çocuklar programa başvurabilirler.

Aileler çocuklarının durumunu belge ya da raporla belirtmeleri gerekmektedir. Rapor olmaması halinde Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi'nin anlaşmalı psikologları tarafından ücretli olarak yaş grubuna uygun Stanford Binet veya Wisc-4 zeka testi yaptırılır. Randevu almak için 0216 455 69 19'dan bize ulaşabilirsiniz. 

Zeka Testi için önce bu uyarımızı okuyun, biz Akademide üstün zekalı olma ihtimali taşıyan çocuklara test uyguluyoruz. Bunun en önemli göstergelerinden biri öğretmen ve çevre yönlendirmesi. Diğeri de şu linkteki makalemizde yazan özelliklerin %70 inden fazlasını çocuğunuzda gözlemlemeniz.  Objektif olmaya çalışarak okuyun lütfen. Eğer tamam diyorsanız Akademide biz bu testi uyguluyoruz. Neden Akademide uygulatacağınızın cevabı şu linkte. Kim yapacak? işte onun cevabı da bu linkte

 

Yaş Grupları: 2., 3., 4., 5., ve 6. sınıflar

Program ücreti: 200 TL (4 hafta için toplam) *

Program Saat ve Günleri:

- 2. ve 3. sınıflar

25 Kasım 2017 Cumartesi

**(2 Aralık 2017 de çalışma yapılmayacaktır.)

9 Aralık 2017 Cumartesi

16 Aralık 2017 Cumartesi

23 Aralık 2017 Cumartesi

Saat: 11:45-12:30

- 4., 5. ve 6. sınıflar

26 Kasım 2017 Pazar

**(3 Aralık 2017 de çalışma yapılmayacaktır.)

10 Aralık 2017 Pazar

17 Aralık 2017 Pazar

24 Aralık 2017 Pazar

Saat: 12:45-13:45

 

KAYIT FORMU için tıklayın.

Adres bilgisi için tıklayın.

 

 * Kdv dahil değildir.

Sunday the 17th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates