İki kere farklı çocuklar genellikle okulu / dersleri sıkıcı bulurlar. Sosyal becerileri zayıf olur, akranlarıyla anlaşmakta zorluk çekebilirler.

Bu çocukların bir kısmı “üstün zekalı” olarak tanılanmış, fakat bir güçlüğü olduğu fark edilmemiştir. Zekaları güçlüklerinin görünmesini engelliyor olabilir. Bu durum genellikle “Çok zeki ama ah bir çalışsa, dikkatini toplasa hiç dert değil onun için bu dersler” gibi yorumlara sebep olur. “Unutkan, tembel, dikkatsiz” gibi sözleri sık sık duyarlar. Güçlükleri fark edilmediği ve tanılanmadığı için okulda beklenen başarıyı gösteremiyor olabilir ve bu sebeple aileden, öğretmeninden tepki alabilir. Çoğu zaman kendine de bu durumu açıklayamadığından dolayı özgüveni sarsılır. (Zekiyim ama neden yapamıyorum duygusu)

Bazı öğrencilerde yetenekler ve güçlükler birbirini maskeler. Çocuğun geniş bir entelektüel merakı vardır ve konuştuğunuzda sizi şaşırtabilir fakat düşük matematik becerileri onun güçlü olduğu alanın görülmesini engelliyordur. Kimse onun ışıldayacağı o alanı fark edemiyordur. Sıradan çocuklar olarak algılanırlar. Genellikle akademik açıdan kendi sınıf ortalamasının altında görülürler. Sınıfın başarısız öğrencilerindendir. (Gizli kalmış yetenek)

Bazı öğrenciler öğrenme güçlüğü tanısı almış ama üstün zekalı oldukları fark edilmemiştir. Öğrenme problemleri çok ağır bastığından odak noktası bu alandadır. Okulda sürekli sorun yaşayan öğrenciler olarak görülürler.

Bazı çocuklar ise hem “üstün zekalı” hem de “öğrenme güçlükleri” tanısı almışlardır. Bu durum hem öğretmen hem de aileler açısından kafa karıştırıcıdır. Bir çocuğun hem üstün zekalı olması hem de öğrenme problemi yaşıyor olmasını anlamakta güçlük çekerler. Üstün zekalılıkları tanılandığı için kendilerinden beklenti yükselir. Diğer yandan yaşadıkları öğrenme problemi sebebiyle bu beklentileri karşılayamıyor olabilirler.

 

Banu Erciyes

Üstün Zekalılar Öğretmeni

Üstün ZekalıÇocuklar Akademisi Kurucusu 

Hakkında 

 

Sunday the 17th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates