Çocukların büyük bir kısmı oyun yoluyla iletişim kurmaya isteklidir. Oyun; onların içsel dünyalarını, yaşadıkları karmaşayı, duygularını somut şekilde ifade etmelerine yardımcı olur.

 

 Çocuklar oyun yoluyla; karşılaştıkları olumsuz deneyimleri tekrar tekrar yaşantılayarak, bu deneyimin olumsuz duygularından arınmayı başarırlar. Çocuk oyun sırasında kardeş kıskançlığını, öfkesini, varsa arkadaşları veya anne-babayla yaşadığı iletişim sıkıntılarını aktarma ve terapistle beraber üzerinde çalışma fırsatı bulur. Terapistle beraber çünkü terapist çocuğun güven ilişkisi kurduğu ve duygularına tercüman olan kişidir, bunu da yorum yoluyla yapar.

Terapist aynı zamanda çocukla yaşadığı oyun sürecini anne-babaya yaptığı ebeveyn rehberliği ile bütünleştirir. Yani çocuk bir yandan oyun terapisinde duygularını işlerken bir yandan da anne-babası ile ilişkileri düzenlenir. Böylece bu iki alanda kazandığı kendine güven, sorumluluk duygusu, kendini kontrol, problem çözme becerileri ve duygularını ifade etme yetisi ile sosyal alanda, arkadaş ve öğretmenleriyle daha olumlu ilişkiler kurar;

Terapi sürecinde kazandığı gevşeme teknikleri ile öfke durumlarıyla baş edebilir, herhangi bir sorunla karşılaştığında kendini güvenle ifade edebilir, yaptıkları ile ilgili sorumluluk alabilir ve sonuçta hem kendine hem başkalarına daha fazla güvenebilir.

Oyun terapisine gelen çoğu çocuk oldukça hassas ve kırılgandır. Dışardan agresif görünen çocuklar, aslında incinmişliklerini maske altında tutan, bunun için de güçlü görünmeye çalışan çocuklardır. Çocuk terapisti ile geliştirdikleri güvene dayalı ilişkide dirençleri çözülür, anlaşıldıklarını hissettiklerinde, gerçek duygularını ortaya koyarak zorluklarla baş etme konusunda dayanıklılık kazanma şansları olur. Bazen de depresif ve içe dönük olan bir çocuk terapiden aldığı destekle incinmekten korkmadan kendini güvenle ifade etme şansına sahip olur.

Hangi Çocuklar Oyun Terapisinden Faydalanır?

Dürtü kontrolü problemi olan çocuklar,

Dikkat sorunu olan çocuklar,

Kaygılı çocuklar,

Depresyona eğilimli çocuklar,

Kapasitesi olan ama akademik olarak yatırımı olmayan çocuklar…

Bu liste uzayıp gidebilir. Sonuçta sıkıntı yaşayan çocuklar bunları söze dökemediklerinde oyunun tedavi edici gücünden faydalanırlar. Kendilerinin olumlu yönlerinin farkına varır, kendileri ve sorunları ile ilgili keşifler yaparak, oyun yoluyla rahatlamaya ve sıkıntılarını söze dökmeye bir yol bulurlar.

Kendini ifade eden çocuk rahatlar, sosyal becerileri gelişir, direnci kırılır ve daha mutlu bir yetişkin olma yolunda ilerler. Tıpkı terapi yaptığım incinmiş bir çocuğun söylediği gibi;

Mutluluk nedir? “Mutluluk kimsenin seni incitmediği zamandır”.

Sevgiyle Kalın

Psikolog Feyza Gökalp

Psikolog Feyza Gökalp Özgeçmişi

 

Friday the 19th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates