Önemli Uyarı

Zeka Testi için önce bu uyarımızı okuyun, biz Akademide üstün zekalı olma ihtimali taşıyan çocuklara test uyguluyoruz. Bunun en önemli göstergelerinden biri öğretmen ve çevre yönlendirmesi. Diğeri de şu linkteki makalemizde yazan özelliklerin %70 inden fazlasını çocuğunuzda gözlemlemeniz.  Objektif olmaya çalışarak okuyun lütfen. Eğer tamam diyorsanız Akademide biz bu testi uyguluyoruz. Neden Akademide uygulatacağınızın cevabı şu linkte. Kim yapacak? işte onun cevabı da bu linkte. Kurulduğumuz günden beri -2012- onunla çalışıyoruz. Yani üstün zekalı çocuklarla iletişim konusunda da oldukça tecrübeli. Ayrıca o da bizim gibi üstün zekalı bir çocuk sahibi.

Popüler Makaleler

 

Başlangıçta 1905 yılında Fransız hükümetinin okulla ve/veya okulda okutulan malzemeleri öğrenmeyle ilişkili sorunları olan çocukların belirlenmesi talimatıyla Alfred Binet tarafından (Theodore Stanford ile birlikte) hazırlanan, daha sonra da birçok kez farklı ülkelere ve yaş gruplarına uyarlanarak oldukça yaygın olarak kullanılan bir zekâ testi.


Bellek, mekansal ilişkiler, pratik muhakeme gibi yetileri ölçmeye yönelik olan bu test, sorunun nedenlerinden çok, yaş normlarını ve belli bir bireyin kendi yaş grubu normlarına uygun olup olmadığını belirlemeye yöneliktir.

Stanford-Binet testi bir sınıf dolusu öğreniciye kolayca uygulanabilen bir test değildir. Her test uzman kişiler tarafından bireysel olarak uygulanır. Bu test bir görüşmeye benzer. Küçük çocuklara uygulandığından yaklaşık 30 dakika, daha büyüklere uygulandığında bir veya bir buçuk saat sürer.

Standart uygulamaya,
deneğin beklenen zihinsel yaşının daha altındaki sorularla başlanır. Eğer denek bu sorularda başarısız olursa başarılı oluncaya kadar bir önceki düzeyler denenir. Başarılı olunan düzey deneğin temel yaşı olarak kabul edilir. Temel yaş belirlendikten sonra uygulayıcı daha yüksek düzeylere geçmeye başlar ve bu işlem denek testin kalan kısmında tümüyle başarısız oluncaya kadar sürer. Başarısız olunan düzeyde test sona erer.

Testin puanlanmasından sonra uygulayıcı, temel yaşın üzerindeki geçilen her testten alınan puanı o yaşa ekleyerek zeka yaşını bulur. Stanford-Binet testi çeşitli yaşlardan kişilere uygulanabilmekle beraber çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler için daha uygundur.

 

 

Friday the 19th. Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi - Joomla Site Templates